Podsumowanie Zlotu
W dniach 13-14 czerwca miłośnicy motoryzacji spotkali się po raz szósty na Ogólnopolskim Zlocie Pojazdów „Moto Legendy PRL”.
Dzięki uprzejmości Burmistrza Artura Kozioła kolejny zlot w Małopolsce zawitał do Wieliczki. Miejscem prezentacji pojazdów było Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne „Solne Miasto”, dzięki czemu dodatkowo w jego wnętrzu zorganizowana została wystawa zabytkowych motocykli należących do okolicznych mieszkańców. Na zlocie nie brakowało także samochodów z Wieliczki i okolic, wśród których aż 3 zabytkowe rodem z PRL-u pokazali panowie Niedbała.
I tak: wyróżnienie dla Fiata 126p otrzymał Mateusz Niedbała, a dla Poloneza Tadeusz Niedbała. Za najbardziej w oryginalnym stanie zachowanego Fiata 125p z 1968 roku wyróżnienie otrzymał pan Ryszard Szczepanik z Tarnowa. Spośród 5 samochodów marki Warszawa wyróżniony został model 223 należący do Wojciecha Pastuszko z Łagowa. Wśród Syrenek wyróżniono model 105L z 1977 roku należący do Rafała Grybosia z Łużnej.
Moto Legendy PRL to także samochody, które wyprodukowano w nieistniejących już państwach: Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej oraz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Były więc Skody, Wartburgi, Trabanty, Łady, Wołga, Zaporożec oraz piękny niebieski Moskwicz 403 z 1964, roku którym przyjechał z Częstochowy Marcin Żmuda.
Duże zainteresowanie wzbudziły dwa bardzo nietypowe pojazdy: LPT lekki pojazd terenowy „maluch amfibia” zbudowany w 1978 roku na potrzeby wojskowe oraz Fiat 125p tzw. Jamnik, którym podczas pierwszej pielgrzymki w Polsce poruszał się Papież Jan Paweł II.
Obecna edycja zlotu miała po raz pierwszy charakter głównie stacjonarny, gdyż dzięki uprzejmości Zarządu Kopalni Soli pierwszych 60 osób zgłoszonych w zlocie zwiedziło bezpłatnie dwie trasy tej słynnej na całym świecie Kopalni. Pozostali zlotowicze skorzystali z wizyty w jedynej w Polsce południowej Tężni Solankowej. Wcześniej pojazdy uczestniczyły w specjalnej sesji fotograficznej pod Szybem Regis, z której fotki trafiły do pamiątkowych dyplomów uczestnictwa, które przygotowano dla wszystkich uczestników. Dyplomy, wyróżnienia oraz specjalne lampki solne wręczał w imieniu Burmistrza jego Zastępca Pan Rafał Ślęczka.
Po zakończeniu części oficjalnej i krótkim przegrupowaniu na rynku w Łapanowie, uczestnicy zawitali do bazy noclegowej w Jurkowie, by po całodziennych zmaganiach z upałem odpocząć nad zalewem i wspólnie powspominać czasy PRL-u.
Organizator zlotu, Agencja Reklamowa ELEFANT składa serdeczne podziękowania Władzom Wieliczki, Zarządowi Kopalni Soli oraz „Solnego Miasta” za pomoc przy organizacji zlotu. Dziękujemy też wszystkim uczestnikom za liczny i aktywny udział.
Zbigniew Kotarba
Organizator Zlotu